úterý 2. ledna 2018

700 let od první písemné zmínky

Opravdu slaví město Vlašim 700. let od první písemné zmínky? Nejsem si jist, jelikož:
První zmínka o Vlašimi pochází z roku 1239 z archivní listiny podepsané místní farou. Vlašimský kostel je poprvé zmíněn roku 1303 farnostvlasim.cz
Aha, takže co se vlastně oslavuje? Co se stalo před 700. lety? Nebude určitě nic jednoduššího než se podívat na stránky města do sekce historie. Tady je první problém, město které chce oslavovat důležité výročí nemá ani sekci historie? Jsem si 100% jist, že dřív tam byla. Proto cestujeme časem pomocí web.archive.org a výsledek na starých stránkách města je:
1303 - Postaven údajně ve Vlašimi hrad, kostel založen už dříve /nepodloženo/ Jméno Vlašim pochází od slovanského Vlašín, nebo též Vlastislav - po roce 1303 se hovoří o založení města na pravém břehu Blanice
1320 - První písemná zmínka o Vlašimi - tento rukopis, zvaný rukopis milánský objevil Papež Pius XII. Souvisí se svatořečením Anežky České. Hovoří se v něm o Markvartu z Vlašimi, jež mnoho svých poddaných vlasy Anežky od zimnice uzdravil a "patnáct z nich zásluhami služebnice Kristovy prudkostí zimničných bylo zproštěno".

1318 zmíňeno není, nevadí jdeme hledat dál. Jdu se podívat na muzeumpodblanicka.cz
Konečně se zadařilo.
Původní hrad byl založen na ostrohu nad řekou Blanicí kolem roku 1300 spolu s tržní osadou. Hrad patrně tvořila dnešní válcová věž s palácem a prvně je doložen roku 1318 v držení Hynka z Vlašimi.
Aha, takže neslavíme první písemnou zmínku o městě Vlašim, ale pouze o hradu. Pokud si teda kluci v kostele nedali mnoho vína a těla Páňe při psaní webu, pak by zmínka o držení hradu byla opravdu první.
No ať je to tak nebo tak, čeká nás pěkný rok 2018, který začal včerejším ohňostrojem a další akce budou následovat.

Žádné komentáře: